Choď na obsah Choď na menu
 


Korlátka

6. 3. 2011

Obrázok

Korlátka

Poloha

Zrúcanina hradu Korlátka sa nachádza v Malých Karpatoch nad obcou Cerová pri časti Rozbehy v nadmorskej výške 455 m n. m.

Z histórie

Hrad Korlátka bol jednou z predsunutých pevností na zabezpečenie dôležitej komunikácie nazývanej Česká cesta. Hrad vďaka svojej dobrej polohe na skalnatej vyvýšenine mohol dohliadať aj na veľkú časť rovinatého územia, smerujúceho k českej hranici.

Prvý vierohodný údaj o hrade pochádza až z druhej polovice 13. storočia, kedy bola Korlátka majetkom panovníka. Pevnosť, ktorej pôvodne dominovala okrúhla veža nad menším palácom, nazývali Konradstein (Kunradstayn), asi podľa mena stavebníka povereného výstavbou strážneho hradu. Neskôr pravdepodobne skomolením vzniklo "Korlát" a pridaním "" (kameň po maďarsky) pomenovanie "Korlátkő".

Hrad Korlátka neušiel pozornosti Matúša Čáka, ktorý ho násilne ovládol. Až po bitke pri Rozhanovciach sa kráľovi Karolovi Róbertovi z Anjou podarilo hrad získať od Matúša Čáka späť, ten však zaútočil znova, no obráncom sa napriek veľkým stratám podarilo hrad uchrániť.

Roku 1394 daroval kráľ Žigmund Luxemburský hradné panstvo spolu s ďalšími hradmi  poľskému šľachticovi Stiborovi zo Stiboríc, po jeho smrti hrad pripadol späť korune. V štyridsiatych rokoch 15. storočia ovládol hrad lúpežný husitský hajtman Ján Moravanský. Po znovuzískaní hradu majetky prechádzali z rúk do rúk, nakoniec sa sústredili v majetku dvoch významných uhorských šľachtických rodov - Apponyiovcov a Pongrácovcov. K hradu patrili Trstín, Prievaly, Jablonica, Hlboké, Osuské, Lieskové a Kropo.

V lete v roku 1645 hrad obsadili povstalecké vojská Juraja I. Rákociho. V 18. storočí význam stredovekého hradu rýchlo upadal. Panstvo sa usídlilo v kaštieľoch v Jablonici, Lieskovom a Trstíne. V čase, keď majitelia pevnosť opúšťali, bola ešte v celkom dobrom stave, no podobne ako na Dobrej vode, aj tu ostalo už iba väzenie.

Popis hradu

Hradné budovy sa v stredoveku sústredili do nepravidelného priestoru horného hradu s gotickým jadrom, ktorý bol na východnej strane uzavretý malým nádvorím. V polovici 15. storočia ho opevnili oveľa väčším vonkajším predhradím v nižšej časti terénu. Vstup do hradu bol v rovnom múre cez most na oporných pilieroch, z vnútornej strany ho chránila vežová stavba, ktorá pokračovala budovou na juhu. Opevnenie v druhej polovici 16. storočia znovu zosilnili.

V súčasnosti sú rozpoznateľné zvyšky obvodových múrov horného hradu a súvislejšie úseky dolného opevnenia, tvoriace siluetu hradu. Torzo veže a palácov napovedá o mohutnosti pôvodných múrov.

Prístup

Hrad je ľahko prístupný z obce Rozbehy po žltej turistickej značke k turistickej chate (1.5 hod.), odkiaľ vedie k hradu významová značka (5 min). K hradu sa dá dostať aj od vodnej nádrže Buková (2 hod.) po modrej značke, resp. z obcí Jablonica a Buková.

Zdroj: Zdroj: Informačná tabuľa na hrade, Wikipédia