Choď na obsah Choď na menu
 


Dračí hrádok

11. 2. 2011

Obrázok

Dračí hrádok

Poloha

Zrúcanina sa nachádza v Malých Karpatoch na výraznom ostrohu vrchu Úboč nad údolím Borinského potoka 2 km východne od obce Borinka.

Z histórie

Dračí hrádok bol s najväčšou pravdepodobnosťou postavený na základe kráľovskej iniciatívy v 13. storočí, keď sa majiteľmi dovtedajšieho kráľovského hradu Pajštún stali grófi zo Svätého Jura a Pezinka. Kráľovský pôvod tiež naznačuje podobnosť veže na Dračom hrádku s vežami na iných kráľovských hradoch (Plavecký hrad, Beckov).

Zaujímavá je podoba názvu objektu s názvom tzv. Dračieho rádu, ktorý založil v roku 1408 kráľ Žigmund Luxemburský a sústredil v ňom najmocnejšie a najvplyvnejšie osoby vtedajšieho Uhorska (Stibor zo Stiboríc, Peter Čech z Levíc, Mikuláš Garaj z Devína).

Popis objektu

Areál hrádku sa skladá z dvoch častí: Vyvýšeniny širokej 15 a dlhej 115 m oddelenej od okolitého terénu nízkym valom a druhej vyvýšeniny širokej 20 a dlhej 112 m, oddelenej od prvej priekopou. Centrálna hranolová veža hrádku s rozmermi 10x10 m bola postavená so 17 m širokou a 6 m hlbokou priekopou vytesanou do skaly. Na vonkajšej časti priekopy sa zachovali skromné zvyšky murovaného osadenia vstupného mosta. Ostatné časti základov v súčasnosti nevidno.

Prístup

Dá sa sem dostať z Borinky po červenej turistickej značke cez hrad Pajštún (odporúčané) a následne po hrebeni cez Kozlisko a po žltej turistickej značke. Tesne pred zostupom žltej značky z hrebeňa odbočuje doľava významová značka k hrádku po nezreteľnom chodníku. Alternatívou je aj výstup od rázcestníku Pod Dračím hrádkom po žltej značke.

Zdroj: Informačná tabuľa, Wikipédia